Kaip pasirinkti popierių?
2023-04-14Popierius yra pagrindinė spausdintos reklamos gamybos medžiaga, kurioje realizuojasi dizainerio sugalvota ir vizualiai suprojektuota idėja.
Popieriaus savybės priklauso nuo daugelio faktorių, svarbių tiek užsakovui, tiek reklamos gamintojui (dizaineriui, maketuotojui, leidėjui, spaudėjui).
Ofsetinis popierius – tai įprastas rašomasis popierius: baltas, lygus, gerai sugeriantis dažus, neretai turintis daug užpildų ir yra mažai įklijintas.
Ant ofsetinio popieriaus dažniausiai spausdinami firminiai blankai, sąskaitos faktūros, daugiatiražiai reklaminiai laiškai ar pranešimai. Tokie paruošti standartinio fono lapai patogūs spausdinant raštus ar dokumentus spausdintuvu ar juos kopijuojant. Ofsetinio popieriaus gramatūrų amplitudė yra gana plati. Praktikoje populiariausias 80g/m², 100g/m², 120g/m² ir 150g/m² ofsetinis popierius.
Kreidinis popierius – taip pavadintas dėl specialių gamybos technologijų, taikomų jam pagaminti, – jo paviršius yra kreiduojamas. Tai baltas, lygus, purus (pagal sudėtį), lankstus, gerai sugeriantis dažus ir pakankamai greitai džiūstantis popierius. Kreidinis popierius būna blizgus ir matinis. Kreidinis blizgus popierius apšviestas įgauna savotišką atspindį. Matinis popierius atrodo kaip mums įprastas rašomasis popierius, baltas ir lygus, tačiau, jį palietus, pačiupinėjus, jaučiamas skirtumas. Ofsetinis atrodo šiurkštesnis, sausesnis, o kreiduotas – glotnus, tarytum slidus. Ant kreidinio popieriaus dažniausiai spausdinama reklaminė ir komercinė produkcija: skrajutės, lankstinukai, brošiūros, katalogai. Taip pat jis puikia tinka sąsiuvinių ar bloknotų viršeliams, įvairiems smulkiems reklaminiams spaudiniams (skirtukams, vėliavėlėms ir pan.) gaminti. Ant kreidinio blizgaus popieriaus atspaustos nuotraukos atrodo ryškios, vizualiai patrauklios, „spindinčios“. Todėl, siekiant pritraukti vartotoją reklaminėmis nuotraukomis, spausdinimui patartina rinktis blizgaus paviršiaus kreiduotą popierių. Matinis labiau tinkamas reklaminiams spaudiniams, kuriuose daugiau teksto, nes blizgus paviršius, atspindėdamas šviesą, kiek apsunkina skaitymą. Kreidinis popierius tinka komercinei reklamai spausdinti, nes ant jo reklama gražiai atrodo, toks gaminys tarnauja ilgiau nei ofsetinis (ne taip greitai nečiupinėjamas). Ant blizgaus kreidinio popieriaus labiau nei ant matinio matyti liečiant palikti pirštų atspaudai. Kreidinio popieriaus gramatūrų amplitudė taip pat gana plati , tačiau praktikoje populiariausias šis: 100g/m², 120g/m², 150 g/m², 170 g/m², 200 g/m² ir 250 g/m². Standartiniai lankstinukai ir skrajutės dažniausiai spausdinami ant 150–170 g/m² kreidinio blizgaus arba matinio popieriaus (pagal užsakovo poreikius ir pasirinktą maketą).
Žurnalinis popierius – pagal gamybos technologijas labai panašus į įprastą kreidinį. Esminis skirtumas tas, jog žurnalinis gaminamas iš plonesnio popieriaus pagrindo, ant kurio dengiamas kur kas mažesnis kreidinis sluoksnis, tačiau dėl sudėtinių cheminių medžiagų žurnalinis popierius pakankamai standus ir nepermatomas. Žurnalinis popierius – tai kreiduotas, lengvas (mažos gramatūros), itin baltas, lygus ir purus popierius, daug atsparesnis vandeniui nei ofsetinis ar įprastas kreidinis. Žurnalinis popierius būna blizgus, matinis, pusiau matinis. Dėl specialių gamybos technologijų žurnalinis popierius atrodo slidus ir traškus. Kaip ir kreidinis popierius, krintant šviesai savotiškai ją atspindį. Ant žurnalinio popieriaus dažniausiai spausdinami įvairūs žurnalai, skrajutės, didelės apimties katalogai ir kita reklaminė medžiaga. Kai kurios žurnalinio popieriaus rūšys dėl itin gerų nepermatomumo savybių ypač tinka vadovėliams, kulinarijos knygoms, kelionių vadovams spausdinti. Ant žurnalinio popieriaus atspaustos nuotraukos atrodo itin patraukliai, tad, spausdinant reklaminių nuotraukų gausų leidinį, patartina rinktis blizgųjį žurnalinį popierių. Jei spaudinyje dominuoja tekstinė informacija – labiau tiks matinis arba pusiau matinis popierius (dėl tų pačių priežasčių, kaip ir kreidinis). Žurnalinio popieriaus gramatūrų amplitudė labai įvairi – nuo ypač plono iki standartinio kreidinio popieriaus storio. Praktikoje populiariausias 60g/m², 70g/m², 80g/m² ir 90g/m² žurnalinis popierius.
Poligrafinis kartonas – tai ofsetinės ir skaitmeninės spaudos gaminiams naudojamas storas popierius. Priešingai nei gofruotasis kartonas, jis neturi tarpinio gofro sluoksnio.
Poligrafinis kartonas yra lygus, gerai sugeriantis dažus. Gali būti vienpusio arba dvipusio kreidavimo (blizgus arba matinis), įvairių atspalvių derinių: abi pusės baltos, viena pusė balta, o kita – rusva ar pilka. Iš poligrafinio kartono dažniausiai gaminamos maistinės (ar farmacijos pramonėje naudojamos) pakuotės, standartiniai atvirukai, vizitinės kortelės, aplankai, knygų, brošiūrų minkšti viršeliai. Poligrafinio kartono gramatūrų amplitudė – gana plati, praktikoje populiariausias 200–400 g/m² vienpusio arba dvipusio kreidavimo kartonas.
Savaiminio kopijavimo popierius – jo ypatybes nusako pats pavadinimas: ant tokio popieriaus parašytas tekstas kopijuojamas kitame lape.
Savaiminio kopijavimo popierius būna kelių (dviejų, trijų, keturių, penkių) sluoksnių. Paprastai viršutinis lapas būna baltas, kiti – spalvoti (rausvi, žalsvi, gelsvi, melsvi ir pan.). Labai ploni popieriaus sluoksniai parenkami ir suklijuojami blokeliais (lapelių skaičius parenkamas pagal poreikį) horizontalia arba vertikalia kryptimi. Šis popierius skirtas dokumentams, įvairiems blankams gaminti, sąskaitoms, krovinių važtaraščiams, kvitams spausdinti ir kopijuoti. Ant tokių paruoštų savaiminio kopijavimo blankų patogu spausdinti norimus raštus ar dokumentus, kurių kopijos parengiamos iškart. Tokius blankus galima naudoti tiek rašant ranka, tiek naudojant spausdintuvą. Savaiminio kopijavimo popierius gali būti su perforacija arba be jos. Praktikoje populiariausios šio popieriaus gramatūros – 53–65g/m².
Lipnusis popierius – išsiskiria tuo, kad viena jo pusė yra (gali būti) limpanti, kita – ofsetinė arba kitokio pagrindo (PE, BOPP, PET, thermo, veltum lipdukai).
Standartiniai ofsetinėje spaudoje naudojami blizgūs arba matiniai lipniojo popieriaus lapai yra maždaug 80g/m² storio, jie gali būti spausdinami tiek ofsetu, tiek skaitmena ir supjaustomi iki norimo formato. Pagaminti skaitmeniniu būdu gali būti naudojami tiek su raižyta antrąja puse, tiek su neraižyta kita klijuojama puse. Jei antroji lipniojo popieriaus pusė yra raižyta, jį lengviau nuplėšti ir priklijuoti. Lipnusis popierius plačiai naudojamas etiketėms gaminti ir siuntiniams žymėti.
Kalkiniu popieriumi poligrafijoje vadinamas ne mums įprastas savaiminio kopijavimo popierius („kalkė“), o skaidrus, dažniausiai turintis atspalvį popierius, kurio paviršius yra lygus.
Kalkinis popierius įprastai naudojamas spaudinių apdailai, dekoravimui (pvz., knygų aplankams) arba nestandartiniams reklaminiams gaminiams spausdinti (pvz., kvietimo įklijoms). Šios rūšies popierius yra standus, greitai lūžta, skilinėja, itin glamžus ir neatsparus žalojimui.
Kalkinio popieriaus spalvinis arsenalas yra didžiulis. Popieriaus gamintojai ir tiekėjai spausdinimui gali pasiūlyti įvairių atspalvių ir storių šios rūšies popierių, ant kurio galima spausdinti tiek ofsetu (CMYK ir metalizuotais Pantone dažais), tiek skaitmena. Kalkinis popierius reklamos gamyboje patrauklus dėl savo nestandartinės prekinės išvaizdos. Reklamos vartotoją galima nustebinti kalkiniu perlamutriniu kvietimu arba storesne raudona permatoma vizitine kortele ir pan. Toks popierius atveria plačias galimybes atsiskleisti reklamos kūrėjo ir gamintojo kūrybiškumui.
Dekoratyvinis, arba reljefinis, dar kitaip vadinamas faktūrinis (turintis raštą) – tai nestandartinis, neįprastų technologijų popierius.
Dažniausiai tai spalvotas ir/ar raštuoto paviršiaus popierius, naudojamas leidinių apdailai, papuošimams kaip dekoratyvinė medžiaga. Taip pat įprasta ant šio popieriaus specialiomis technologijomis (folijavimu, kongrevu ir pan.) spausdinti ir gaminti puošnius firminius atvirkus, kvietimus, kitas įmonę reprezentuojančias reklamines priemones (vizitines korteles, aplankus, originalias pakuotes). Dekoratyvinio popieriaus pasirinkimas įvairus tiek gramatūrų, tiek spalviniu, tiek faktūrų atžvilgiu. Priklausomai nuo užsakovo poreikių, galima rinktis tiek kartono storio popierių, tiek panašų į medžiagos skiautę popierių.